راهنمای خرید آباژور

نورپردازی عضو جدایی ناپذیر در دکوراسیون خانه است که هر فرد با توجه به شرایط موجود در منزل خود در رابطه به آن تصمیم گیری می‌شود. هر شخص باید با توجه به میزان نوری که از خورشید به داخل خانه می‌آید در رابطه با شکل و نحوه انجام نورپردازی فضای خانه یه محل کار تصمیم گیری کند. یکی از انواع مختلف و زیبای نورپردازی که افلب در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد آباژور است. آباژورها می‌توانند نقش بسزایی در زیبایی فضا و روشنایی منزل ایفا کند. در این مطلب با شما همراهیم تا به موضوع راهنمای خرید آباژور بپردازیم و شما را با عوامل مؤثر در انتخاب آباژور آشنا کنیم. پس این مطلب را از دست ندهید.

آباژور در محیط خانه

استفاده از آباژور در دکوراسیون منزل امری بسیار متنوع و سلیقه ایست. بازار آباژورها هم دست کمی از این تنوع‌ها ندارد که می‌توان متناسب با شرایط موجود بهترین انتخاب را برای محل زندگی‌تان داشته باشید، به طور کلی آباژورهایی که امروزه در بازار موجودند آباژورهای درختی، ایستاده و چراغ مطالعه‌ای هستند. آباژورهای ساده که ساده‌ترین و معمول‌ترین نوع آباژورها به شما می‌روند پایهٔ بلند داشته و یک لامپ و منبع نوری در نوک انها موجود است. بازوهای متحرک از ویژگی‌های معمول این نوع هستند که می‌توان متناسب با نیاز محیط آن را تنظیم کرد.

آباژورهای درختی دارای شاخه‌هایی هستند که روی سر هر شاخه یک یا چندین لامپ قرار دارد پس طبیعی است که این نوع مساحت بیشتری را روشن می‌کند. نوع سومی از آباژورها که از انها یاد شد آباژورهای چراغ مطالعه‌ای هستند که پایه کوتاهی داشته و روی میز قرار می‌گیرند می‌توان به جرئت گفت که متنوع‌ترین نوع آباژور در بازار همین نوع است که سخت پسند ترین افراد را هم راضی می‌کند.

تعداد آباژور برای هر خانه به میزان نوری که دکوراسیون خانه را روشن می‌کند دارد. آباژور را در قسمتی از خانه قرار دهید که می‌خواهید آن بخش از خانه را روشن‌تر نگه دارید یا توجه را به وسایلی که در آن محدوده قرار داده‌اید جلب کنید. سعی کنید برای آباژورهای رومیزی و ایستاده فضایی را در نظر بگیرید که نور آن‌ها را به راحتی تنظیم شوند. از آباژورهایی که نور را به سمت دیوار و رو به بالا هدایت می‌کنند برای روشن دیده شدن بخشی از دیوار و دکوراسیون خانه‌تان روی دیوار بهره ببرید. اگر وسایلی را روی زمین قرار داده‌اید از آباژورهایی که نور را به سمت پایین هدیت می‌کنند استفاده کنید. بهتر است آباژورها و منبع‌های نور را نزدیک در قرار داده تا راحت دسترسی به کلیدهای برق داشته باشید.

رنگ آباژورها

چنانچه در دکوراسیون منزلتان از رنگ‌های تیره استفاده کرده‌اید پس از آباژورهایی با رنگ روشن استفاده کنید چون به نور بیشتری برای محیط نیاز دارید و چنانچه می‌خواهید آباژور یک نقطه کانونی و اصلی فضای شما باشد از رنگ‌های شاد استفاده کنید تا دلپذیر تر و زیبا به نظر برسد و اگر محیطی آرام و ظریف را ترجیح می‌دهید اباژور های رنگ خنثی انتخاب خوبی نکنیدشما می‌تواند باشد می‌توان گفت شما بر اساس رنگ دکوراسیون داخلی رنگی مکمل یا کاملا متضاد را برای آباژور انتخاب کنید. درصورتی که از شیدهای رنگی روی آباژور استفاده می‌کنید رنگ‌هایی که بر میزان نور تأثیر بد دارد را انتخاب نکنید به ترکیب نوری که آباژور می‌تاباند دقت شود رنگ مناسب برای لامپ آباژور، رنگ آفتابی است. اگر به نور بیشتر از هر چیز دیگر اهمیت می‌دهید نور سفید را انتخاب کنید زیرا بیشترین نور را برای شما به ارمغان می‌آورد.

محل قرار گیری آباژور

بهترین مکان در پذیرایی خانه کنار مبلمان، کنج اتاق، کنار میزی ناهار خوری و کنار میز ناهار خوری است البته شیوه رایجان ایسنت که در اتاق خواب ها به طور معمول از دو آباژور هم شکل و کوچک روی پاتختی‌ها استفاده می‌شود. برای گذاشتن آباژور روی میز مدلی را انتخاب کنید که نسبت به میز ابعاد ان بزرگ‌تر نباشد. اگر لوستر را بر روی میز ناهارخوری قرار می‌دهید که فضای میز روشن شود از یک آباژور ایستاده برای زیبایی بیشتر در زاویه‌های اتاق ناهار خوری استفاده کنید، اگر هم لوستر را در بخش از اتاق قرار گرفته برای متمرکز شدن نور در مرکز میز ناهار خوری از آباژورهای مدرن و منحنی شکل استفاده کنید. برای فضاهای باز خانه و بالکن می‌تواند از آباژورهایی استفاده کنید که با باطری خورشیدی کار می‌کنند و انرژی لازم را در طول روز ذخیره می‌کند و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. یک نکته بیار مهم اینست که باید سیستم سیم کلاسیک. سترسی به لامپ و اتصالات ان به گونه‌ای باشد که امکان دسترسی به ان برای کودکان اسان نباشد تا خطری کودکان را تهدید نکند، برای انتخابآباژور برای اتاق کودکانتان باید سلامت و ایمنی را در نظر بگیریم و از اباژور های شیشه‌ای و یا فلزی استفاده نکنیم. اگر دکوراسیون خانه‌تان سنتی است اباژور های مخروطی و پارچه‌ای را در اولویت قرار دهید در دکوراسیون‌های سنتی از اباژور های رومیزی استفاده کنید که چوبی باشد. آباژورهای استوانه‌ای و بلند برای خانه‌های مدرن بهترین گزینه هستند. می‌توانید به فضای نشیمن و ناهار خوری خود را با انتخاب یک تا دو آباژور بلند جلوه ببخشید. اباژور هایی که دارای که دارای پایه‌های تک رنگ و ظریف و متالیک با کلاهک‌های ساده هستند بعنوان آباژورهای مدرن شناخته می‌شوند و اباژور هایی که دارای کلاهک‌های چین دار و پایه‌های مجسمه‌ای و سنگی هستند به عنوان آباژورهای طرح کلاسیک. اگر می‌خواهید آباژور ایستاده خریداری کنید سعی کنید نه آباژور نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه باشد اگر خیلی کوتاه باشد یا خیلی کوتاه، تعادل فضایی در محیط بهم می‌خورد اندازه کلاهک آباژور به طور کلی باید از پایهٔ ان بزرگ‌تر باشد البته می‌توان گفت این موضوع کاملا شخصی و سلیقه‌ای است و اندازه استاندارد خاصی برای کلاهک وجود ندارد.

جنس آباژور

برای انتخاب جنس اباژور باید سعی شود جنسی انتخاب شود که در اثر گرما آسیب نبیند. اگر قصد دارید که آباژور را در کنار مبلمان خانه‌تان قرار دهید سعی کنید با مبلمان هماهنگ باشد، حضور یک آباژور کلاسیک در کنار مبلمان مدرن جلوه زیبایی نخواهد داشت مگر اینکه به طور کلی سبک دکوراسیون شما تلفیقی باشد تا بتواند فضا را زیبا کند آباژور ایستاده گزینه‌ای برای پر کردن فضای های خالی استفاده می‌شود پس در انتخاب آباژور برای فضاهای خالی خود دقت کنید این آباژور می‌تواند در کنار یک مبل یک نفره و یا میز قرار گیرد و نقطه کانونی فضای شما را بسازد به رنگ‌های فضایی که می‌خواهید در آن از اباژور استفاده کنید دقت داشته باشید. سعی کنید رنگ‌های دوم یا سوم دکوراسیون را برای هماهنگ کردن آباژور استفاده کنید همچنین به سبک فضا توجه شود اگر سبکی تلفیقی دارید بهتر است آباژوری متناسب با سبک مطلوب خریداری کنید. در پایان به این نکته باز هم اشاره و پافشاری داریم که انتخاب آباژور مناسب امری نسبتاً شخصی و سلیقه‌ای است اما می‌توان با رعایت نکاتی زیبایی و جذابیت را به خانه‌تان هدیه ببخشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *