راهنمای خرید لوستر

لوستر، از ملزومات زندگی مدرنیته است که امروزه برای روشنایی، تأمین نور و جنبه‌های زیبایی آن، در مجموعۀ کالاهای تزئینی مورد تهیه برای فضای خانه‌های مدرن جایگاه ویژه‌ای دارد. در این نوشته تلاش کرده‌ایم نکاتی را دربارۀ راهنمای خرید لوستر بیان کنیم.

راهنمای خرید لوستر

ابتدا لازم است بدانید که هدف از خرید و تهیۀ لوستر چیست و دقیقاً آن را عمدتاً برای چه منظوری در دکوراسیون خانه به کار می‌برید. یعنی قصدتان ایجاد یک روشنایی است و یا به جنبۀ بصری و تزئینی لوستر و یا اینکه هر دوی آن توجه دارید. پس از آن شما خواهید توانست متناسب با استفاده خود اقدام به خرید کالایی کنید که صرفاً به جنبۀ بصری و تزئینی آن توجه دارید، تنها ایجاد روشنایی برایتان اهمیت دارد و یا هردو.

جنبۀ اقتصادی از جمله نکات اصلی برای برخی از ماست. لازم است قبل از خرید لوستر از بازۀ قیمت لوسترهای موجود در بازار اطلاع پیدا کنیم. این فیلتر به شما کمک می‌کند تا از میان گزینه‌های فراوان برای خرید لوستر، انتخاب‌های خود را محدود کرده و وقت خود را فقط در سطح اقتصادی مورد نظر خود صرف کنید. فروشگاه‌های اینترنتی و سایت‌های زیاد فروش لوستر می‌تواند مرجع خوبی برای برآورد قیمت‌ها و همچنین انتخاب سبک و رنگ مورد نظرتان باشد و حتی با وجود اینکه قصد دارید از محلی خاص اقدام به خرید کنید، توصیه می‌شود به این فروشگاه‌های اینترنتی نیز سر بزنید.

اندازه لوستر

اندازۀ لوستر از جملۀ اصلی‌ترین نکات راهنمای خرید لوستر برای شماست. فضای زمینه‌ای که قرار است به وسیلۀ یک لوستر نورانی شود، شما را در انتخاب اندازۀ متناسب یک لوستر کمک می‌کند. اگر فضای گسترده و بزرگی در دسترس هست. شما حق انتخاب‌های بیشتری در تعیین اندازۀ لوستر دارید و برعکس فضای محدود و کوچک، لوستری با اندازۀ به مراتب کوچک‌تر را می‌طلبد تا اینکه بخواهید از یک لوستر بزرگ و لامپ‌های آن بصورت نصفه و نیمه استفاده کنید. می‌توانید برای سالن پذیرایی و فضاهای نشیمن بزرگ لوسترهای بزرگ و حجیم و برای فضاهای کوچک‌تر به جای استفاده از لوستر، چراغ آویز را درنظر بگیرید. برای تعیین کمیتی لوستر مطلوب برای هر فضا، بعنوان یک معیار و فرمول، می‌تواند با جمع طول عرض اتاق بر حسب فوت، قطر لازم برای لوستر مورد قبول را بر حسب اینچ بدست آورید. به عنوان مثال اگر قصد دارید برای یک اتاق سه در چهار لوستر تهیه کنید، با جمع این دو عدد، تبدیل آن به فوت (۳.۳ برابر متر) به عددی می‌رسید که بر مبنای یکای اینچ قطر لازم برای لوستر در این فضا را به شما می‌دهد.

برای فضاهای با سقف نسبتاً کوتاه بهتر است از انتخاب آویز و لوسترهای بلند که سقف را بیش از پیش کوتاه‌تر جلوه داده و هم اینکه باعث ایجاد مزاحمت برای اهالی خانه و تبدیل به یک مانع شده و در ضمن زیبایی آن تحت تأثیر فضای کم ارتفاع آن قرار می‌گیرد، خودداری کنید. در این میان کمک گرفتن از دیوارکوب یا یک آباژور هماهنگ با لوستر در خانه‌های با سقف کوتاه روش بسیار خوبی برای تنظیم نور فضاست. استفاده نکنید و به جای آن از چراغ‌های سقفی در کنار چراغ خواب های هماهنگ میزی استفاده کنید.

همخوانی لوستر با محیط

به عنوان یک نکتۀ مهم در راهنمای خرید لوستر، لازم است به شناخت و آگاهی از سبک به کار رفته در طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌تان رسیده و لوستر را متناسب و هماهنگ با سبک به کار رفتۀ در طراحی فضا، انتخاب و خریداری کنید. همچنین در انتخاب لوستر، به همخوانی و توازن رنگی بین آن و سایر لوازم موجود در فضای زمینه از جمله مبلمان، میز، صندلی و حتی فرش‌ها توجه داشته باشید. برای سقف‌هایی که بوسیلۀ آرک و یا گچ‌بری زیباسازی شده‌اند، لوستری ساده و به دور از هرگونه شلوغ کاری بهترین انتخاب ممکن برای شماست تا اینکه لوستری شلوغ که منظره‌ای که به مرور زننده و خسته کننده را ایجاد می‌کند، به کار بگیرید.

برای آشپزخانه‌ها و اتاق خواب توصیه می‌شود که از لوسترهای چوبی که همخوانی بیشتری با آن فضاها دارد و در هر دو جلوۀ چوب غالباً به چشم می‌خورد، استفاده کنید. علاوه بر این رنگ لامپ‌ها طیف نورپردازی در فضا نیز در ایجاد جلوه‌ای دلنشین تاثیرگذار است و تلفیق نور لامپ‌های زرد و مهتابی برای جلوگیری از ناراحتی چشم و تأثیر نامطلوب در رنگ دکوراسیون داخلی نیز مورد اهمیت است. همچنین عدم وجود تعادل در میزان نور لوستر، غلط و آزار دهنده خواهد بود. پس بهتر است از سیستم تنظیم کنندۀ نور برای روشنایی لوسترها استفاده کنید. علاوه بر این به عنوان نکتۀ ضروری در انتخاب لوستر برای اتاق خواب به یاد داشته باشید که نور لوستر باید رو به سقف بوده تا در معرض تابش مستقیم نور آن، آرامش لازم برای استراحت برقرار کند و نور ملایم آن فضای دلپذیری را برایتان رقم بزند.

سهلوت در شستشوی لوستر

از مهم‌ترین نکات راهنمای خرید لوستر این است که باید به یاد داشته باشید که لوستر وظیفۀ اعمال زیبایی، تأمین و افزایش نور و درخشش فضای تحت سیطره را دارد پس با این مقدمه لازم است بگوییم که از جملۀ مهم‌ترین ملاک‌های خرید یک لوستر، این است که به سهولت شستشو و تمیزکاری لوستری که تهیه می‌کنید، حساس باشید که با وجود اینکه یک لوستر تمیز و شیک می‌تواند باعث ایجاد زیبایی منزلتان شود، در عوض لوستری که از تمیزی فاصله گرفته و یا امکان تمیزکاری به نحوه احسن بر روی آن وجود ندارد، سبب این می‌شود که نمای داخلی خانه با نقص روبرو شود.

استاندارد و کیفیت لوستر

به استانداردها و سلامت فنی محصول خریداری شده توجه داشته باشید و از کیفیت مورد قبول حباب‌ها، شفافیت و جنسی کریستالی که در هنگام فروش به شما معرفی شده است، اطمینان پیدا کنید. از حباب‌های ساده و به صرفه‌تر که در بازار قابل دسترسی است، استفاده کنید تا در صورت شکستگی برای جایگزینی حباب‌ها با مشکل مواجه نشوید.

نکته‌ای برای اجاره‌نشین‌ها

در صورتی که اجاره نشین هستید و خانه متعلق به خودتان نیست، با احتیاط و مصلحت اندیشی بیشتری اقدام به خرید لوستر کنید. و تا حد امکان یا اینکه کلاً از خرید آن منصرف شده و یا اینکه کالایی را خریداری کنید که مطمئن هستید می‌توانید در خانۀ دیگر نیز از آن استفاده کنید. پس اگر نسبت به خرید لوستر در این شرایط پافشاری دارید، علاوه بر پیش بینی و دور اندیشی برای تغییر خانه، به فکر سهولت باز و بسته کردن و حمل و نقل آن نیز باشید.

لوستر مناسب هر مکان متفاوت است

در این راهنمای خرید لوستر مناسب نکته‌های ریز و درشت ذکر شد شاید برای عده‌ای از شما قابل یادآوری نبوده و یا حتی خود را از این تذکرات دور کنید و ترجیح دهید نوع خاصی از لوسترها که آزمون و خطای خود را پس داده و انتخابی قابل‌اطمینان‌تر است را خریداری کنید. در ادامه سعی کرده‌ایم برای قسمت‌های مختلف خانه، لوسترهای رایج را معرفی کنیم که مطمئناً از انتخابشان پشیمان نخواهید شد.

لوستر مناسب سالن‌های بزرگ و فضای سنتی و کلاسیک

برای سالن‌های بزرگ، پذیرایی و فضای رسمی نشیمن لوسترهای کریستالی از شاخص‌ترین و غالب‌ترین انتخاب‌ها به شمار می‌رود. این لوسترها برای منازل طراحی شده با دکوراسیون کلاسیک، به شدت توصیه می‌شود. لوسترهای کریستالی از وزن بالا و حجم نسبتاً زیادی برخوردار است و برای فضاهای گسترده قابل استفاده است. در هنگام خرید این نوع از لوسترها از مرغوب بودن کریستال‌ها اطمینان حاصل کنید.

لوسترهای لاله‌ای شکل اغلب برای فضاهای سنتی هم خوانی دارد. این نوع نیز از وزن زیاد و ابعاد بزرگی برخوردار بوده و بدنه آن به وسیلۀ آبکاری‌های فورتیک و از جنس‌های برنزی، برنجی، کروم یا نقره‌ای و حتی آب طلا تولید می‌شود.

لوسترهای کلاهک دار که بر روی هر شاخۀ لامپ آن کلاهک به همراه آباژور سوار شده است و نمایی کلاسیک گونه دارد، از دیگر انتخاب‌های مطلوب برای سالن‌های بزرگ است. در این لوسترها جهت لامپ‌ها به طرف بالا بوده که سبب ملایم‌تر شدن نور شده و فضایی نسبتاً ارام را حکمفرما می‌کند. پس در صورتی که مایل به برقراری نور زیاد در سالن هستید، این نوع از لوسترها توصیه نمی‌شود و یا اینکه لازم است در کنار آن‌ها، از نورهای مکمل مهتابی و دیوارکوب استفاده کنید تا فضا به میزان دلخواهتان نورانی شود.

از راهنمای خرید لوستر برای اتاق نشیمن که معمولاً پر عبورتر و پر اقامت‌ترین نقطۀ خانه است و از فضای آن برای دورهمی های خانوادگی و تماشای تلویزیون استفاده می‌شود، می‌توان نکته‌های مهمی را استخراج کرد. در این مناطق با بهره‌گیری از نوری تلفیق شده از دیوارکوب‌ها و یا مهتابی‌ها در کنار نور لوستر، فضایی لطیف را با نورپردازی متناسب به وجود آورد. لوسترهای توپی-کروی که به اشکال مختلف هندسی تهیه می‌شوند، از جمله رایج‌ترین نوع لوسترهای روشنایی هستند که شکلی مدرن دارند. لوسترهای فانتزی نیز از گزینۀ خوبی برای اتاق‌های نشیمن برشمرده می‌شوند. علاوه بر این، این نوع از لوسترها به دلیل ایده پردازی‌های آزادانه از طیف گسترده‌ای برخوردارند که بعید به نظر می‌رسد که این طیف، سلیقه شما را در برنگیرد. در صورتی که فضای نشیمن و سالن پذیرایی به یکدیگر مرتبط باشد، ایجاد تناسب بین لوسترهای هال و پذیرایی حائذ اهمیت بوده و لازم است با انتخاب رنگ‌های مکمل و یا ایجاد نوعی تضاد تناسبی مورد قبول را رقم بزنید. هرچند که حتی می‌توانید آن‌ها را بصورت جفت نیز انتخاب کنید.

لوستر مناسب آشپزخانه

در لیست راهنمای خرید لوستر برای فضای آشپزخانه با طراحی نوین اغلب از نور متمرکز بر میز و یا فضای اوپن استفاده می‌شود. ضمن اینکه کابینت‌ها بوسیله لامپ‌های هالوژنی کوچک، نورپردازی می‌شوند. پس لوستری که در اشپزخانه به کار می‌رود لازم است نور را به یک نقطۀ خاص معطوف کند. به این منظور، لوسترهای آویزی گزینۀ اصلی برای نصب در مرکز سقف و یا دقیقاً بالای میز ناهار خوری یا اوپن است. که مسیر پرتوی نور آن زیبایی فضای آشپزخانه مدرن را چندین برابر می‌کند. ضمن اینکه بجای استفاده از یک لوستر نسبتاً بزرگ و متمرکز در وسط میز یا اوپن می‌توان از چند لوستز آویزی کوچک و در امتداد طول میز یا اوپن استفاده کرد. ضمن اینکه ایجاد خلاقیت‌هایی مانند کوتاه و بلند بستن آویزه‌های کوچک و استفاده از نورهای رنگی مختلف نیز به زیبایی فضا می‌افزاید.

لوسترهایی که  حباب سرپایین دارند نیز نور بر روی میز آشپزخانه و یا غذا خوری معطوف می‌کنند و علاوه بر این در قسمت اوپن نیز مورد استفاده می‌باشند. ضمن اینکه تلفیق آن با لامپ‌های هالوژنی کابینت‌ها و استفاده از رنگ‌های مختلف نیز، فضای اشپرخانه را تلطیف می‌کند.

لوستر مناسب اتاق

برای اتاق همانگونه که مختصراً گفته شد، نیاز به نورپردازی ملایمی است که آرامش نسبی را در محل استراحت ما حکم‌فرما کند. پس لوسترهایی با حباب و کلاهک سربالا بهترین انتخاب برای این فضا است. که از تابش مستقیم نور به محل خواب جلوگیری می‌کند. همچنین برای مطالعۀ شبانه می‌توانید از اباژور و یا چراغ مطالعه استفاده کنید. و برای میز آرایش نیز از دیوار کوب و هالوژن‌های نصب شده در بالای میز و اطراف آینه کمک بگیرید. ضمن اینکه قرار گرفتن آینه در مسیر تابش نور لوستر و انعکاس آن می‌تواند روشنایی کنترل شده‌ای را به اتاق بدهد. با این وجود اگر صرفاً اتاق برای خواب نیست و به عنوان محل کار یا درس خواندن از آن استفاده می‌کنید، برای آنکه نور کافی در اختیارتان قرار بگیرد، می‌توانید از لوسترهای با کلاهک سرپایین استفاده کنید.

لوستر مناسب راهرو‌ها

برای راهروها و دالان‌های منتهی به سالن‌های بزرگ از نوعی لوستر سقفی استفاده می‌شود که متشکل از دو یا چند چراغ بر روی صفحه‌ای فلزی بوده که به سقف پیچ می‌شود که نور کم و به صرفه‌ای داشته و برای عبور و مرور کفایت می‌کند.

 

در آخر اینکه اگر برای امور تزئینی و یا روشنایی بیشتر منزل، اقدام به خرید لوستر می‌کنید حتماً توجه داشته باشید که زیبایی و زرق و برق تنها بخشی از ملاک‌های خرید لوستر است. پس مراقب باشید که ظاهرهای زیبا و فریبنده موجب این نشود که هزینه‌تان را صرف جنسی نامرغوب و یا نامتناسب برای فضا و شرایطتان کنید و در این بین آن چه که بیش از هرچیزی دیگری به شما کمک می‌کند، توجه به اصول و توصیه‌های راهنمای خرید لوستر است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *