لوستر کریستالی

لوستر، کالای خانگی لوکس و آنتیکی است که علاوه بر ایجاد روشنایی، سبب زیبایی فضای اطراف خود می‌شود. از انواع لوستر می‌توان به لوستر کریستالی اشاره کرد که زیبایی خاصی دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این نوع لوستر بیان کنیم.

لوستر کریستالی چیست؟

لوستر کریستالی متشکل از لوستر و آویزه‌های مختلف شیشه و کریستال است. لوستر کریستالی با ایجاد جلوۀ متفاوت، درخشش زیاد و انعکاس زیبای نور و همچنین عبور و تابش نوری چند برابر نور خارج شده از منبع، بعنوان یکی از مهم‌ترین کالاهای تزئیناتی در خانه‌ها به شمار می‌آید. استفاده از کریستال‌های تراش خورده با طرح‌های مختلف علاوه بر زیبایی صد چندان آن‌ها، باعث تقویت بیش از حد نورپردازی شده و در نتیجه می‌توان در فضاهای کوچک با سقف‌های کوتاه از این نوع لوستر استفاده نمود تا فضا روشن‌تر و بزرگتر جلوه کند.

لوسترها شامل دو بخش اصلی، پایه فلزی و آویزه‌های کریستالی (بلورهای ساده یا رنگی)، هستند. همچنین سینی موجود در بالای لوستر که از جنس استیل و ضد زنگ می‌باشد، در شرایط آب و هوایی مختلف، به میزان بسیار بالایی از خود مقاومت نشان داده و از لغزش و سقوط لوستر جلوگیری می‌کند. آویزه‌ها در اشکال مختلفی مانند گوی‌های چند وجهی، مخروط‌های متقارن و بلورهای لوزی شکل وجود دارند.

کریستال‌های رنگی

لوستر کریستالی را در یک تقسیم‌بندی بر اساس رنگ کریستال‌های آن، می‌توان به سه دستۀ سفید، طلایی و زرد رنگ تقسیم کرد که دسته‌های طلایی و زرد آن همان لوسترهای شامپاین هستند. برای شیشه‌ها و کریستال‌ها نیز بسته به دلخواه مشتریان، رنگ‌های سفید، دودی، بنفش، قرمز، مشکی و شامپاینی عرضه می‌شود. لوستر کریستالی با توجه به اینکه در درخشش نور نقش بیشتر دارد و نور زیادی را به اطراف منعکس می‌کند باعث می‌شود در شب‌ها دکوراسیون داخلی جلوه زیباتری داشته باشد. در صورتی که لوستر برنزی خود بدنه آن می‌تواند زیبایی خاصی داشته باشد و نوع انحنای شاخه‌ها و شعله‌ها باعث شکوه متمرکز بر پذیرایی یا فضا گردد.

جنس لوستر کریستالی

جنس نوع کریستالی نسبت به برنزی متفاوت بوده و همین نوع کریستال و برنز می‌تواند باعث تغییر رفتار مشتری در خرید شود. سلیقه مشتری در انتخاب نوع فلز برنز یا کریستال برای لوستر کاملا متفاوت بوده و بستگی به فضای دکور داخلی دارد. کریستال‌ها خود در دو رنگ شامپاینی و سفید قابل خرید و استفاده‌اند اما لوستر برنز از همان جنس برنز (شبیه طلا یا زرد) است. در ساخت بدنۀ فلزی لوستر کریستالی از رنگ‌های سفید، نقره‌ای و آنتیک استفاده می‌شود. ساخت بدنه به طور معمول از فلزهای آهن، برنج، آلومینیوم و برنز استفاده می‌گردد که جنس بدنه و براق بودن آن در قیمت و کیفیت لوستر مؤثر است.

بدنۀ لوسترهای کریستالی با استفاده از تکنولوژی فورتیک و در انواعِ طلایی، نقره‌ای و آنتیک آبکاری می‌شود. آبکاری نوع اول رنگی طلایی و براق، آبکاری نقره‌ای یا کروم، رنگی نقره‌ای و آبکاری آنتیک، به مانند آبکاری طلایی منتها با اعمال کهنه کاری را بر روی بدنۀ لوستر سبب می‌شوند و باید بصورت یکنواخت و ظریف صورت گرفته باشد تا نامتوازنی و تغییر رنگ در آن به چشم نخورد. همچنین این لوسترها بسته به فضا و ارتفاع در ابعاد و قطرهای مختلف، از نیم متر تا چندین متر، قابل سفارش است.

سبک‌های متنوع لوستر کریستالی

از سبک‌های مختلف لوسترهای کریستالی، می‌توان از خود سبک کریستالی که تماماً از بلور و کریستال ساخته شده است، نام برد. از جملۀ مزیت‌های لوستر کریستالی نداشتن حباب است. بنابراین شکستن یکی از کریستال‌ها نه باعث اختلال در ایجاد روشنایی شده و نه حتی آن چنان به چشم می‌آید. این موضوع در قیاس با لوسترهای حباب دار که اگر حباب آن شکسته شود به وضوح معیوب به حساب می‌آید یک مزیت فوق العاده است، زیرا حباب چنین مدل‌هایی باید به طور کلی تعویض شود. سبک مدرنِ سقفی که متشکل از لوسترهای LED و SMD بوده و نور ملایم در طیف‌های رنگی سفید، آبی، قرمز، زرد، بنفش و سبز بوده و با استفاده از انواع کریستال و بلور ساخته می‌شود.

در سال‌های اخیر، لوسترهای مدرن در صدر محبوب‌ترین لوسترهای مورد استفادۀ مشتریان در جهان قرار داشته و به عنوان پر فروش‌ترین نوع لوستر شناخته می‌شود که دلیل آن وجود تنوع بسیار بالا از لحاظ شکل و طراحی پایه و بدنه، طیف رنگی ایجاد کننده، طیف رنگی کریستال‌های بکار برده شده، بهره گیری از لامپ‌های نسل جدید و مصرف بهینۀ برق و ارتفاع متناسب به فراخور ارتفاع سقف، می‌باشد.

در سبک ریسه‌ای لوستر شامل آویزه‌های کریستالیِ نازک و آویخته است که در پایین آن، به بلورهای گوی شکل، مکعبی و یا لوزی منتهی می‌شوند. نوع ریسه‌ای معمولاً در راهروها و نقاطی دنج از یه ساختمان بزرگ، بکار گرفته می‌شوند. در سبک برنزی، پایه‌های ستونی و یا شاخه‌ای شکل به علاوۀ کریستال‌های لاله‌ای و گوی مانند سر هم شدا است و در انواع مختلفی آبکاری می‌شوند.

نکاتی برای خرید لوسترهای کریستالی

برخی از انواع لوسترها مانند لوسترهای کلاسیک و برنزی دارای قیمت‌های بسیار زیادی‌اند. اما در عوض برای ایجاد صرفه جویی در هزینه‌ها، می‌توان از نمونه‌های مدرن و کوچکتر که داری قیمت مناسب‌تری است، خریداری کرد. همچنین اگر مایل به صرفه جویی در هزینه‌ها هستید، کریستال‌های چینی به دلیل قیمت مناسب و ارزان‌تر نسبت به انواع اروپایی و ترکیه‌ای، گزینۀ خوبی برای درخشان کردن محیط اطراف شما می‌باشد.

برای سنجش کیفیتِ قسمت‌های مختلف لوستر کریستالی لازم است نکاتی را در نظر داشته باشیم. به عنوان مثال، علاوه بر سنجش میزان اعتبار کارخانۀ تولید لوستر، لازم است به ظاهر آن، نوع بسته‌بندی، وجود شفافیت و عدم حباب و تکدر آن توجه کنیم.

ضروری است که لوستری با سهولت تمیزکاری را تهیه کنید. زیرا به دلیل اهمیت شفافیت و درخشانی لوسترها، اختلال در روند تمیزکردن آن، به کارآیی لوستر خدشه وارد می‌کند. پس لوستری را تهیه کنید که مرتباً بتوانید آن را تمیز کنید. علاوه بر دغدغۀ نظافت و تمیز کاری، نصب و جابجایی این آویزه‌های نیز مشکل و زمانبر است که البته ارزش برخورداری از جلوه‌ها و فواید آن را دارد و به زیبای محیط خانۀ شما کمک فراوانی می‌کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *